Board of Directors

The CSAM-SMCA volunteer Board of Directors oversees the society’s operations. Board members are elected by resolution and may hold their seats for up to four years. We strive for national representation on our board, aiming to include at least one member from each province and territory when possible. All board members must belong to a Canadian self-regulatory and licencing body, remain in good standing throughout their tenure, and be licenced to practice. For more details on the composition and responsibilities of our board, visit our bylaws page.

dr. jennifer brasch

Jennifer Brasch

BSc, MD, FRCPC, FCPA
President – Term: 2020-2022

David Martell

Dave Martell

BSc, MD, CCFP (AM), FCFP, CSAM (Certificant), ISAM (Certification)
President Elect – Term: 2020-2022, Member at Large – 1st Term: 2019-2023

Melanie Willows

Melanie Willows

MD, CCFP, CSAM (Certificant), ABAM (Diplomate)
Past President – Term: 2020-2022

Paul Sobey

MD, CCFP (AM), CSAM (Certificant), ABAM (Diplomate)
Treasurer – Term: 2020-2022

Naved Ali

MD, CCFP, CSAM (Certificant), ABAM (Diplomate)
British Columbia and Yukon Regional Director – 1st Term: 2018-2022 

Anne Sophie Marsolais

MDCM, LCMC, CCMF (MT), CSAM
Quebec Regional Director – 1st Term: 2019-2023

Claudette Chase

Claudette Chase

MD, FCFP
Member at Large – 1st Term: 2019-2023

Simon Dubreucq

MD, FRCPC, MSc
Quebec Regional Director – 1st Term: 2017-2021

Monty Ghosh

Monty Ghosh

MD, MBT, MSc, DM-EMDM, FRCPC, ISAM (Certification)
IT Liaison – Term: 2018-2020

Selene Etches

Maritime Regional Director – 1st Term: 2019-2023

Robert Tanguay

BSc, MD, FRCPC, CSAM (Certificant), ISAM (Certification)
Alberta & Northwest Territories Regional Director – 1st Term: 2017-2021

Dr. Nady A. el-Guebaly

Nady el-Guebaly

MD, FRCPC, DPH, DPsych, DFASAM, DFAAAP, EFACP, DFCPA, CSAM (Certificant), ISAM (Certification), ABAM (Diplomate)
Canadian Journal of Addiction Editor-in-Chief / Member at Large – 2nd Term: 2013-2017

Rohit Lodhi

PhD, FRANZCP, MRCPsych, MD Psych, DPM
Saskatchewan Regional Director – 1st Term: 2019-2023

Wael Shublaq

M.B.B.CH, PhD, Dip. OB/GYN, MCFP (AM)
Newfoundland Regional Director – 2nd Term: 2016-2020

Ronald Fraser

MD, CSPQ, FRCPC
Member at Large – 1st Term: 2019-2023

George Budd

Pharm. D, BSc (Pharm.), FBCCSU, R.PEBC, R.Ph.
Associate Member – 1st Term: 2019-2023

Wiplove Lamba

MD, FRCPC, ISAM (Certification), ABAM (Diplomate)
Ontario Regional Director – 1st Term: 2017-2021